Darmowa dostawa już od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cieśń nadgarstka - czym jest i jak się przed nią uchronić?

2023-02-11

Ciężka praca i długie godziny spędzone przed komputerem, a także brak odpowiedniego odpoczynku i stretchingu, mogą prowadzić do powstawania cieśni nadgarstka. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń, z jakimi borykają się osoby wykonujące prace manualne lub siedzące przed ekranem przez wiele godzin. W tym artykule postaramy się przedstawić, czym jest cieśń nadgarstka, jakie są jej objawy i jak ją leczyć.

Czym jest cieśń nadgarstka?

Cieśń nadgarstka to stan zapalny wywołany uciskiem lub uszkodzeniem nerwu położonego w nadgarstku. Może być spowodowana przez długotrwałe wykonywanie ruchów powtarzalnych, takich jak pisanie na komputerze, granie w gry komputerowe, czy też wykonywanie pracy manualnej.

Objawy cieśni nadgarstka

Objawy cieśni nadgarstka obejmują ból, mrowienie i drętwienie w nadgarstku, dłoni i palców. Ból może być nasilony przez długotrwałe trzymanie przedmiotów, takich jak długopis lub klawiatura komputera. Może również wystąpić osłabienie siły chwytu i trudność w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak otwieranie słoików czy zakładanie skarpet.

Diagnostyka cieśni nadgarstka

Aby potwierdzić diagnozę cieśni nadgarstka, lekarz może przeprowadzić serię testów, w tym testy neurologiczne i badanie rentgenowskie. W niektórych przypadkach może być wymagana MRI lub CT, aby dokładnie zobrazować uszkodzenie nerwu.

Leczenie cieśni nadgarstka

Leczenie cieśni nadgarstka zależy od jej nasilenia i powodu, który ją wywołał. W przypadku lekkich do średnio nasilonych przypadków, leczenie może polegać na stosowaniu zimnych okładów, unikaniu długotrwałego trzymania przedmiotów i wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających. W przypadku bardziej nasilonych przypadków, leczenie może wymagać stosowania specjalnych opasek lub ortez, a także fizjoterapii i stosowania leków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach, w przypadku braku poprawy po innych formach leczenia, może być wymagana operacja.

Jak zapobiegać cieśni nadgarstka

Aby zapobiec powstawaniu cieśni nadgarstka, ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, unikać długotrwałego trzymania przedmiotów i stosować ergonomiczne narzędzia, takie jak wygodna klawiatura i mysz komputerowa. Warto również zadbać o regularny odpoczynek i zmianę pozycji podczas pracy przed komputerem.

 

FAQ

 1. Czy cieśń nadgarstka jest poważnym problemem?

  Tak, cieśń nadgarstka może prowadzić do poważnych problemów z funkcjonowaniem ręki i dłoni, a w niektórych przypadkach może wymagać operacji. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zareagować na pojawiające się objawy i podjąć odpowiednie leczenie.

 2. Jakie są objawy cieśni nadgarstka?

  Objawy cieśni nadgarstka obejmują ból, mrowienie i drętwienie w nadgarstku, dłoni i palców, a także osłabienie siły chwytu i trudności w wykonywaniu prostych czynności, takich jak otwieranie słoików czy trzymanie przedmiotów. Może również występować obrzęk i zaczerwienienie w okolicach nadgarstka.

 1. Jakie są najskuteczniejsze sposoby leczenia cieśni nadgarstka?

  Najskuteczniejsze sposoby leczenia cieśni nadgarstka zależą od nasilenia objawów i powodu, który ją wywołał. Leczenie może polegać na stosowaniu zimnych okładów, unikaniu długotrwałego trzymania przedmiotów, wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, a także stosowaniu opasek i ortez, fizjoterapii i leków przeciwbólowych. W ciężkich przypadkach może być wymagana operacja.

 2. Czy można uniknąć cieśni nadgarstka?

  Tak, można uniknąć cieśni nadgarstka poprzez wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, unikanie długotrwałego trzymania przedmiotów, stosowanie ergonomicznych narzędzi i zapewnienie sobie regularnego odpoczynku i zmiany pozycji podczas pracy przed komputerem.

Wnioski

Cieśń nadgarstka jest poważnym problemem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji w funkcjonowaniu ręki i dłoni. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zareagować na pojawiające się objawy i podjąć odpowiednie leczenie. Aby uniknąć powstawania ciężkiej nadgarstka, ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, unikać długotrwałego trzymania przedmiotów i stosować ergonomiczne narzędzia.

Spis treści
Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel