Darmowa dostawa już od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest dekoder DVB-T2? Czym dekoder DVB-T2 różni się od zwykłego DVBT?

2022-10-06
Czym jest dekoder DVB-T2? Czym dekoder DVB-T2 różni się od zwykłego DVBT?

Czym jest dekoder DVB-T2? Czym dekoder DVB-T2 różni się od zwykłego DVBT?

W 2022 roku zmienia się sposób kodowania systemu telewizji naziemnej. W związku z tym, aby móc dalej z niej korzystać, należy wyposażyć się w nowy dekoder DVBT-T2. Te zmiany to działania dążące do umożliwienia budowy sieci 5G na obszarach o niskim poziomie urbanizacji. Ponadto dzięki nowemu kodowaniu, to samo spektrum pasma pomieści zdecydowanie więcej treści. Możliwe będzie dodawanie nowych kanałów oraz poprawa jakości kanałów już widniejących na naszej liście.
Mówiąc o różnicach między dotychczasowym dekoderem DVBT, a dekoderem DVB-T2, trzeba głośno powiedzieć, że nowszy standard jest bardziej efektywny w kwestii gospodarowania częstotliwościami. W dodatku nowy kodek (HEVC) odpowiada za znaczne zwiększenie jakości obrazu. Obecnie oglądamy telewizję naziemną, która nadaje w formacie SD. Przejście na DVB-T2 to przejście na format HD, który zapewnia fenomenalną rozdzielczość obrazu oraz szerszą paletę barw, dającą gwarancję wiernego odzwierciedlenia obrazu.

Od kiedy będzie obowiązywać nowy dekoder?

Zmiana standardu nadawania odbędzie się według ustalonego wcześniej harmonogramu. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według poniższego harmonogramu:

  • 28.03.2022 r. - województwo: lubuskie, dolnośląskie, opolskie
  • 25.04.2022 r. - województwo: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie
  • 23.05.2022 r. - województwo: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie
  • 27.06.2022 r. - województwa warmińsko- mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie

Zobacz także: Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2?

W jakich przypadkach trzeba kupić dekoder DVB-T2?

Przede wszystkim, żeby telewizor odbierał sygnał DVB-T2, trzeba sprawdzić czy ma on wbudowany tuner DVB-T2 HEVC. Jeśli okaże się, że nasz telewizor nie ma wbudowanego tunera, należy zakupić dedykowany tuner i podłączyć go do telewizora za pomocą kabla HDMI. Kluczowe jest także sprawdzenie, czy telewizor jest kompatybilny z systemem HEVC. Przy starszych urządzeniach niebędących kompatybilnymi z HEVC, należy również zaopatrzyć się w zewnętrzny dekoder DVB-T2.

Może Cię zainteresować: 

Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2?

Jaki dekoder DVB-T2 dla seniora wybrać?

Jak zrealizować świadczenie na zakup dekodera z DVB-T2?

Spis treści
Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel