Darmowa dostawa już od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zresetować router Wi-fI? Praktyczny poradnik

2023-02-18

Router jest nieodłącznym elementem naszej sieci domowej, umożliwiającym połączenie z internetem. Niemniej jednak, czasami może zdarzyć się, że nasze urządzenie przestaje działać poprawnie, a jedynym rozwiązaniem jest jego zresetowanie. W tym artykule przedstawimy krok po kroku, jak zresetować router.

 

Jak zresetować router? Krok po kroku

Krok 1

Wyłącz router Najpierw należy wyłączyć router, korzystając z przycisku zasilania na urządzeniu.

Krok 2

Wyłącz zasilanie Upewnij się, że zasilacz jest odłączony od urządzenia. Odczekaj kilka sekund, aż wszelka energia zostanie wyczerpana.

Krok 3

Włącz router Podłącz zasilacz do urządzenia i włącz router ponownie, naciskając przycisk zasilania.

Krok 4

Przywróć ustawienia fabryczne Aby przywrócić ustawienia fabryczne, należy nacisnąć przycisk reset na urządzeniu przez około 10 sekund. Zazwyczaj znajduje się on na tylnej lub bocznej części routera. Upewnij się, że przycisk został wciśnięty na odpowiednią ilość czasu, zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia.

Ustawienia sieciowe

Po przywróceniu ustawień fabrycznych, należy skonfigurować swoje połączenie sieciowe ponownie. Zaloguj się do panelu administracyjnego routera, korzystając z domyślnych danych logowania lub nowych, jeśli je zmieniłeś. Następnie wprowadź swoje preferencje sieciowe, takie jak nazwa sieci, hasło, itp.

Jak zabezpieczyć sieć domową?

Oprócz resetowania routera, warto również zadbać o zabezpieczenie swojej sieci domowej przed atakami z zewnątrz. Oto kilka prostych sposobów na zabezpieczenie Twojej sieci domowej:

 • Zmień domyślne hasło logowania do panelu administracyjnego routera
 • Zmień nazwę sieci Wi-Fi
 • Ustaw silne hasło dla sieci Wi-Fi
 • Wyłącz tryb WPS (Wi-Fi Protected Setup)
 • Zaktualizuj firmware routera do najnowszej wersji

 

FAQs:

 1. Czy zresetowanie routera spowoduje utratę moich danych?
  Tak, resetowanie routera spowoduje utratę wszelkich danych, w tym ustawień sieciowych i preferencji.

 1. Co to jest firmware?
  Firmware to oprogramowanie wbudowane w urządzenie, które kontroluje jego działanie i funkcje.
 2. Czy zresetowanie routera rozwiąże wszystkie problemy z siecią?
  Nie zawsze. Jeśli problem jest związany z uszkodzeniem sprzętu lub problemem z dostawcą internetowym, zresetowanie routera nie pomoże.

 3. Jak często należy resetować router?
  Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli router działa poprawnie, nie ma potrzeby go resetować. Jednak jeśli pojawiają się problemy z siecią, resetowanie routera może pomóc.

Podsumowanie

Resetowanie routera jest prostym sposobem na rozwiązanie problemów z siecią. Jednak nie zawsze jest to jedyny sposób na rozwiązanie problemów. Warto również zadbać o bezpieczeństwo swojej sieci domowej, stosując się do wyżej wymienionych zasad zabezpieczenia sieci. Dzięki temu możesz uniknąć problemów z bezpieczeństwem i cieszyć się bezpieczną i wydajną siecią domową.

Spis treści
Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel